Ако по дома немате леб, еве една брза идеја како да го задоволите вашиот глад. Направeте уштипци кои се готови за 15 минути, а се идеални со домати, сирење или павлака.

Уштипци

By Гастронаут Published: July 31, 2013

  Ако по дома немате леб, еве една брза идеја како да го задоволите вашиот …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем сад ставете го брашното, додадете јогурт, јајце, прашок за пециво и посолете. Со миксер матете се додека не добиете хомогена потечна смеса. (тестото не стасува бидејќи нема квасец)
  2. 2.Со подлабока тава за пржење добро загрејте го маслото, а потоа смалете ја температурата. Со лажица вадете од тестото. За да не ви се залепи тестото на лажицата, лажицата намастете ја со врелото масло.
  3. 3.Пржете неколку минути додека уштипците не добија златно кафена боја.
  4. 4.Сервирајте веднаш со додаток сирење, јогурт, ајвар или нешто по ваш вкус. Добар апетит.