Уште еден ретро рецепт од нотесот на баба, нашата најнова инспирација за задоволување на вашиот апетит. Очекуваме и некоја ваша верзија на тема „Ванилици“ која со задоволство ќе ја споделиме со нашите пријатели.

Ванилици

By Тетка Биберче Published: March 3, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 60 mins

Уште еден ретро рецепт од нотесот на баба, нашата најнова инспирација за …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото1.Во пластичен сад, со мискер, изматете го путерот, маргаринот, шеќерот и ванилин шеќер. Додадете брашно, жолчка и сок од лимон.
  2. Тесто спремно за одмарање2.Со раце, месете се додека не добиете фино, мазно тесто. Завиткајте го во проѕирна фолија и оставете во фрижидер барем половина час да се одмори.
  3. Вадење на форми3.Одмореното тесто расукајте го со дебелина од 2мм и со помош на модла вадете форми. Остатокот од тестото повторно расукајте го и повторно вадете форми.
  4. Ванилици спремни за печење4.Тавата за печење обложете ја со хартија за печење и врз неа ставете ги ванилиците за да се печат.
  5. Една ванилица5.Печете на 180 степени, околу 10 до 15 минути, водејќи сметка да не потемнат. Оставете ги да се оладат.
  6. Сервирани ванилици6.Една ванилица намачкајте ја со џем и спојте ја со друга. Извалкајте ги во шеќер во прав и сервирајте ги. Добар апетит!