Колку и да изгледа необично и чудно, сепак овој начин на спремање на јајца се покажа како ефективен. Сите беа прилично изненадени но и задоволни од вкусот, а ние пак среќни поради нивното задоволство, бидејќи сепак и нас ни беше прв пат :). Шала на страна, овие визуелни интересни и вкусни јајца сите ги воодушевуваат.

Варено-пржени јајца

By А.А.З. Published: July 12, 2012

  Колку и да изгледа необично и чудно, сепак овој начин на спремање на јајца …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Наполнете го тенџерето со и оставете ја водата да зоврие. Откако ќе започне да врие, ставате ги јајцата едно по едно со помош на лажица. Внимавајте да не ги скршите. Варете ги од 8 до 10 минути. Излупете ги, исплакнете ги и исушете ги на сува крпа.
  2. Варено-пржени јајца - Поготовка2.Во подлабока тава за пржење, загрејте масло за готвење и ставете ги сварените јајца. Пржете ги 2 до 3 минути се додека не добијат златеста боја и не станат крцкави.
  3. Варено-пржени јајца - Сервирани3.Оставете ги неколку минути на кујнска хартија да се исцеди маснотијата, пресечете ги на пола и сервирајте. Декорирајте со црвена пиперка, магдонос, а по желба ставете мајонез, павлака или сенф.