Експирименти вршам во кујната почесто, па така и со ова вариво. Одлучив да го згустам со Фант мешавината за одрезок и шницла и не згрешив, напротив – сосема одговараше вкусот..

Вариво од леќа

By Лилјана Илиева Published: June 23, 2013

  Експирименти вршам во кујната почесто, па така и со ова вариво. Одлучив да …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Сланината исечете ја на помали коцки. Морковот и компирот исечете на мали коцки.
  2. подготовка за варивото12.Ставете да се вари леќата ( ја цедам леќата од првата вода кога зоврие, наливам друга и оставам да се свари)
  3. подготовка за варивото 23.На маслацот запржете ја сланината, додадете ситно сецканиот кромид, компирот и морковот. Нека се запржува 2-3 мин, подлијте со малку вода и нека динста до омекнување.
  4. подготовка за варивото 34.Додадете во леќата, додадете го и Фант мешавината - нека кратко врие. По потреба долејте вода ако многу се згустила... Зачинете на вкус со сол и мелен бибер...