Рецепт кој ќе ги воодушеви вегетаријанците, а веруваме и оние кои сакаат да пробаат нешто поинакво. Денес ви подготвив ќофтиња со урда, пармезан, спанаќ и неколку зачини. Уживајте…

Вегетаријански ќофтиња

By Тетка Биберче Published: December 24, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Рецепт кој ќе ги воодушеви вегетаријанците, а веруваме и оние кои сакаат …

Ingredients

Instructions

  1. Смеса за ќофтиња1.Во сад, измешајте ги сите состојки за подготовка на вегетаријанските ќофтињата. Накрај, додадете презла онолку колку смесата да стане компактна и да може од неа да се прават ќофтиња.
  2. Печење на ќофтињата2. Зачинете со сол, црн пипер и оригано , од смесата формирајте ќофтиња и извалкајте ги во малку презла. Печете ги на хартија за готвење, во загреана рерна, на 180 степени, околу 30 до 40 минути притоа вртејќи ги неколку пати.
  3. Ќофтиња во сос3.Во подлабок сад, на малку масло, запржете малку сечкан кромид, лукче и додадете доматен сос. Зачинете по желба, додадете ги испечените ќофтиња и оставете го сосот неколку минути на оган да прокрчка.