Покрај познатото тавче гравче или класичното течно гравче, може во некоја следна прилика малку и да експериментирате. Мојот предлог е да пробате да направите намаз кој сум сигурен дека ќе ви се допадне. Добар апетит.

Вкусен бел намаз од грав

By Гастронаут Published: April 5, 2013

  • Prep: 10 mins

Покрај познатото тавче гравче или класичното течно гравче, може во …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на намаз од грав1.Исцедете ја течноста од конзервата. Излупете го лукот. Во блендер ставете го гравот, лукот, маслинките, додадете маслиново масло, босилок и исцедете сок од свеж лимон.
  2. Готов намаз од грав2.Сево ова убаво измиксирајте го за да добиете фина хомогена смеса. Зачинете со сол бибер и ставете малку рузмарин. Повторно изблендирајте.