Здравиот појадок не само што ќе ве нахрани, туку и ќе придонесе за целокупното здравје. Овој оброк е поважен отколку што мислите, па затоа не прескокнувајте го и пробајте ја оваа вкусна фритата…..

Фритата со спанаќ

By А.З. Published: November 13, 2012

  Здравиот појадок не само што ќе ве нахрани, туку и ќе придонесе за …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 200 степен.
  2. 2.Во тавче за готвење, на маслиново масло пржете го спанаќот се додека не омекне.
  3. 3.Во пластичен сад, изматете ги јајцата со млекото. Додадете сол, црн пипер и нане. Додадете го и испржениот несечкан спанаќ.
  4. 4.Смесата подеднакво распределете ја во керамички мали садчиња за готвење. Одозгора насипете малку семки од тиква и нарендан кашкавал.
  5. Фритата со спанаќ во калапчиња5.Печете 15-тина минути се додека јајцата не бидат готови и кашкавалот не порумени.