Мали питички во форма на вртени полжави. Таман за еден човек. Но проблемот е што се толку вкусни што секогаш ме тераат да правам дупла доза за да не остане некој гладен. Моите омилени мали питички.

Вртени полжави

By Тетка Биберче Published: July 23, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 1 hr 25 mins

Мали питички во форма на вртени полжави. Таман за еден човек. Но проблемот …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвено тесто1.Од состојките за подготовка на полжавите замесете релативно меко тесто. Покријте го со крпа и оставете го на топло да нарасне (барем дупло).
  2. Расукано тесто2.Тестото поделете го на 8 топчиња и секое топче расукајте во долгнавеста кора. Одозгора намачкајте маслино масло.
  3. Тесто исечено на лентички3.Надолж, сечете ја кората на тенки лентички, притоа водејќи сметка да не а исечете до крај.
  4. Ролување на тестото4.Свиткајте го едниот крај, дијагонално и ролувајте го тестото се додека не добиете долг ролат.
  5. Полжав спремен за печење5.Од едната страна, свиткајте го навнатре ролатот и формирајте полжав. Оставете ги повторно да нараснат. Во меѓувреме, вклучете ја рерната на 200 степени.
  6. Вртени полжавчиња6.Пред печење, намачкајте ги со жолчка. Печете ноколу 20-тина минути или се додека не добијат златно кафена боја. Оставете ја млаку да се олади и сервирајте ја.