За вистинските сладокусци и гурмани денес имаме одличен предлог за вас.  Почестете се со пикантна пица со зачинет колбас.  Право уживање со секој гриз. Уживајте!

Зачинета колбас пица

By Тетка Биберче Published: October 18, 2012

  За вистинските сладокусци и гурмани денес имаме одличен предлог за вас. …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготвено тесто за пица1.Во подлабок сад ставете малку млеко, лажица брашно и шеќер, издробете го квасецот и оставете го да нарасне. Во друг сад ставете го остатокот од млекото, брашното и маслото за готвење и убаво измешајте. Кога ќе нарасне квасецот, додадете го и во смесата и измешајте. Оставете го малку да одмори.
  2. Премачкано тесто со доматно пире2.На работна површина, тестото поделете го на 2 парчиња, исукајте го и префрлете го во тава за печење. Одозгора намачкајте го со доматно пире.
  3. Состојки3.Во меѓувреме, колбасот исечете го на ситни парченца и на тава, со малку масло за пржење, запржете го.Додате и буковец. Пиперката исечкајте ја надолж. Кашкавалот изрендајте го.
  4. Подготовка - колбасица врз тестото4.Врз доматното пире, ставете од ренданиот кашкавалот, запржениот колбас и одозгора наредете парченца жолта и зелена пиперка.
  5. Спремна за печење5.Пицата печете ја во загреана рерна, на 200 степени, околу 20 минути или се додека тесто не стане крцкаво. Добар апетит!