Англичаните ги обожаваат. Запечени колбаси или во оригинал познати како „Toad in the hole“. Едноставно за приготвување, исклучително вкусно. Задолжително пригответе го овој специјалитет.

Запечени колбаси

By Тетка Биберче Published: December 17, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Англичаните ги обожаваат. Запечени колбаси или во оригинал познати како …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад, измешајте го брашното и солта, ставете ги јајцата и мешајќи додавајте го млекото. Смесата оставете ја да отстои барем 30 минути.
  2. 2.Колбасите завиткајте ги со сланината. Во огноотпорен сад, на малку путер, ставете ги и печете ги во рерна неколку минути од двете страни.
  3. 3.Откако се колбасите готови, во смесата додадете пола лажичка прашок за пециво, па целата смеса сипете ја во огноотпорниот сад. Наросете ситно исечкан магдонос и печете околу 30 минути или се додека убаво не зарумени.