Палачинки се права класика. Било како приготвени секогаш доволно вкусни за да бараме репете. За да повторно не правиме стандардни ролувани палачинки, денес решивме да направиме нешто слично, но сепак рaзлично. Ролувани потпечени палачинки со сос од павлака, јајце и јогурт.

Запечени палачинки

By Гастронаут Published: August 31, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Палачинки се права класика. Било како приготвени секогаш доволно вкусни …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад ставете ги сите состојки за подготовка на тестото за палачинки. (од оваа доза излегуваат околу 20). Убаво изматете.
  2. 2.Во тефлонско тавче испечете ги палачинките. Во меѓувреме подгответе го филот. Издробете го сирењето, помешајте го со киселата павлака и печурките. Додадете зачини по вкус - сол, црн пипер, оригано...
  3. 3.Со овој фил наполнете ги готовите палачинки. Загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте го ватросталното тавче со малку путер.
  4. 4.Наредете ги палачинките во тавчето, а одозгора прелијте ги со сосот од изматеното јајце со павлаката и јогуртот. Печете околу 20 минути. Сервирајте топло. Бон апетит.