Карфиолот иако е еден од зеленчуците кој е прилично потценет и не се користи премногу во кулинарството, нуди одлични можности за приготвување на вкусни оброци. Ова е еден од нив. Наша препорака да го пробате и да се уверите во овој одличен вкус.

Запржен карфиол

By Гастронаут Published: December 2, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Карфиолот иако е еден од зеленчуците кој е прилично потценет и не се …

Ingredients

Instructions

  1. Варење на карфиолот1.Исчистете го карфиолот и поделете на помали парченца. Во голем сад за готвење налијте вода и посолете. Покријте го садот со капакот и варете околу 15 минути.
  2. Натопување во јајце2.Во меѓувреме скршете ги трите јајца и изматете ги. Добро омекнатиот карфиол натопете го во јајцето.
  3. Валкање на карфиолот3.Потоа во лебните трошки. Убаво извалкајте. Ставете го тавчето на оган налијте масло за готвење и почекајте неколку минути тоа добро да се загрее.
  4. Пржење на карфиолот4.Пржете додека карфиолот не добие златно кафена боја. Исцедете го на кујска хартија. Спремен за дегустација со додаток парченца домат и ливчиња свеж босилок.