Вкусни мали месени бротчиња наполнети со зелка. Супер вегетаријанска варијанта за оние кои не сакаат месо. Ако пак сакате замена за зелката можете слободно да ги наполните со спанаќ или блитва. Резултатот е повторно одличен.

Затворени бродчиња

By Мама Лиле Published: November 5, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Вкусни мали месени бротчиња наполнети со зелка. Супер вегетаријанска …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто1.Подготовка на тестото: измешајте ги сите состојки, додајте вода и се месете се додека не добиете меко тесто. Се добива масно тесто кое не се лепи. Завиткајте го во пластична фолија и се оставете го во ладилник најмалку 1 час. За тоа време тестот ќе нарасне.
  2. Зелка2.Исечкајте ја зелката, ставете ја во сад, додадете сол и млеко да ја покрие само половина од зелката. Садот покријте го со капак и ставете го на тивок оган да се динста 15 минути или се додека млекото не испари. Зачинете.
  3. Топчиња3.Тестото поделете го на топчиња тешки приближно 50 грама.
  4. Тесто наполнето со зелка4.Од секое топче, со рака, формирајте не многу дебел катмер и во средината ставете една лажица од зелката.
  5. Бродчиња5.Со помош на рака се залепете ги краевите, а потоа и подзавиткајте ги за не истече филот. Работ оставете го нагоре за да личат на чамци, но можат и да се легнат настрана, работ да се стави одоздола, но може и да се формираат топчиња. Вие изберете ја онаа варијанта која ви се бендисува.
  6. Спремни за печење6.Вака припремените чамчиња наредете ги во тава прекриена со хартија за печење или премачкана со тенок слој маргарин или путер. Премачкајте ги со јајце.
  7. Затворени бродчиња7.Печете ги во загреана рерна, на 200 степени, околу 15-20 минути. Оставете ги малку да се оладат и сервирајте ги.