Фотографија која ќе ви отвори апетит и ќе ве натера веднаш да засукате ракави. Превкусна вегетаријанска пица со спанаќ, кашкавал и јајце, а одозгора наросен сусам. Суперишкаааааа.

Зелена вегетаријанска пица

By Гастронаут Published: May 22, 2013

 • Prep: 50 mins
 • Cook: 15 mins
 • Ready In: 1 hr 5 mins

Фотографија која ќе ви отвори апетит и ќе ве натера веднаш да засукате …

Ingredients

Instructions

 1. 1.Во сад, измешајте ги сите состојки за подготовка на тестотот. Месете се додека не добиете фино тесто, покријте го и оставете го да нарасне.
 2. 2.Спанаќот обарете го, додадете павлака, сол и избледнирајте.
 3. 3.Тестото расукајте го во кружна форма. Загрејте ја рерната на 230 степени.
 4. 4.Тестото префрлете го во кружно тавче за печење. Намачкајте го тестото со малку маслиново масло.
 5. 5.Врз тестото, одозогора рамномерно намачкајте од изблендираниот спанаќ.
 6. 6.Изрендајте кашкавал и по желба наросете со сусам. Печете околу 5-6 минути.
 7. 7.Извадете ја пицата и одозгора искршете едно јајце. Повторно печете се додека не стане крцкава.
 8. 8.Пицата оставете ја неколку минути да се олади и сервирајте ја. Добар апетит!