Фотографија која ќе ви отвори апетит и ќе ве натера веднаш да засукате ракави. Превкусна вегетаријанска пица со спанаќ, кашкавал и јајце, а одозгора наросен сусам. Суперишкаааааа.

Зелена вегетаријанска пица

By Гастронаут Published: May 22, 2013

 • Prep: 50 mins
 • Cook: 15 mins
 • Ready In: 1 hr 5 mins

Фотографија која ќе ви отвори апетит и ќе ве натера веднаш да засукате …

Ingredients

Instructions

 1. Тесто за пица1.Во сад, измешајте ги сите состојки за подготовка на тестотот. Месете се додека не добиете фино тесто, покријте го и оставете го да нарасне.
 2. Фил од спанаќ2.Спанаќот обарете го, додадете павлака, сол и избледнирајте.
 3. Исукано тесто за пица3.Тестото расукајте го во кружна форма. Загрејте ја рерната на 230 степени.
 4. Премачкување со масло4.Тестото префрлете го во кружно тавче за печење. Намачкајте го тестото со малку маслиново масло.
 5. Спанаќ и кашкавал5.Врз тестото, одозогора рамномерно намачкајте од изблендираниот спанаќ.
 6. Спремна за печење6.Изрендајте кашкавал и по желба наросете со сусам. Печете околу 5-6 минути.
 7. Јајце врз пицата7.Извадете ја пицата и одозгора искршете едно јајце. Повторно печете се додека не стане крцкава.
 8. Готова вегетаријанска пица8.Пицата оставете ја неколку минути да се олади и сервирајте ја. Добар апетит!