Домашен зелник ала Наташа, приготвен да ги задоволи вкусовите и на најпребирливите. Мал совет, зелникот можете да го посипете со сусам, а наместо пченично брашно можете да ставите и меко брашно од пченка.

Зелник

By Наташа Алексовска Published: October 22, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 45 mins

Домашен зелник ала Наташа, приготвен да ги задоволи вкусовите и на …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Откако добро ќе го исчистете и измиете спанаќот, ставете го да врие неколку минути. Потоа оставете го да се олади, кога ќе се олади исечкајте го ситно.
  2. 2.Измешајте го со преостанатите состојки и таа смеса ставете ја во подмачкано плехче.
  3. 3.Вака приготвениот зелник ставете го да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.
  4. 4.Совет-Зелникот можете да го посипете со сусам. Наместо пченично брашно можете да ставите и меко брашно од пченка.