Едноставен рецепт како да направите домашен јаболков оцет.  Ако сте едни од оние што не го користат премногу во текот на годината, оваа доза ќе ви биде сосема доволна за една сезона. Се што ви треба се јаболка, вода и шеќер.

Домашен јаболков оцет

By Гастронаут Published: September 19, 2012

  Едноставен рецепт како да направите домашен јаболков оцет.  Ако сте едни …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Јаболката убаво измијте ги, исечете ги на парченца и ставете ги во блендер.
  2. 2.Добиената смеса заедно со сокот кој ќе го испуштат префрлете ги во поголем сад кој се затвора. Во него додадете ја водата и шеќерот.
  3. 3.Садот убаво затворете го и оставете го на топло место најмалку еден месец. По овој период процедете го оцетот и префрлете го во шише.