Иако веруваме дека и тоа како знаете да правите палачинки, сепак ви ги предлагаме овие. Само малку се поразлични од стандардните, но таа мала разлика е токму она што му го дава неповторливиот вкус на нашиот денешен избор.

Палачинки со плазма

By Гастронаутка Published: June 8, 2012

  Иако веруваме дека и тоа како знаете да правите палачинки, сепак ви ги …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во подлабок сад со миксер изматете ги јајцата, шеќерот, солта и брашното.
  2. 2.Додадете ги млекото и маслото и уште еднаш убаво промешајте, а на крајот додадете 25 гр плазма, па и тоа измешајте го.
  3. 3.Оставете ја смесата да отстои околу 15 минути, а потоа пржете ги палачинките во добро загреано тавче.
  4. 4.Кога ќе бидат готови палачинките, намачкајте ги со нутела, наредете парчиња од бананата и јагодите и посипете со плазма.
  5. 5.Превиткајте ги палачинките на 4 (да добиете триаголници), а одозгора посипете уште малку плазма, и украсете ги со изматената павлака и со течното чоколадо.