Бидејќи Јуни дефинитивно го прогласивме за месец на Плазма, еве уште еден превкусен и брз рецепт за слатко задоволство со нашиот најомилен кекс. Добар апетит!

Ролат од плазма и нескафе

By Гастронаутка Published: June 5, 2012

  Бидејќи Јуни дефинитивно го прогласивме за месец на Плазма, еве уште еден …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Измешајте ги кексите, оревите и шеќерот во прав во подлабок сад. Нескафето растворете го во водата и додадете го во смесата. Мешајте убаво (со рака) се додека не се добие убава компактна маса.
  2. 2.Во друг сад со миксер изматете го путерот со шеќерот во прав и со какаото.
  3. 3.На рамна површина поставете парче пластична или алуминиумска фолија, а потоа врз неа распоредете ја масата за тестото во рамномерен слој дебел околу 0,5-1 см (по желба).
  4. 4.Врз тестото рамномерно распоредете го филот и со помош на фолијата завиткајте го ролатот. Ставете го во фрижидер да се олади барем 2-3 часа пред да го послужите.