И благи и мини и панцероти. Одлични за каснување при поминување низ кујна. Е сега, треба или некој да ги припреми за вас или самите да засукате ракави. Како и да е, кој и да ги проба ќе ги бендиса.

Благи мини панцероти

By Мигусто Published: November 5, 2013

  • Prep: 40 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 60 mins

И благи и мини и панцероти. Одлични за каснување при поминување низ кујна. …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за благите кифлички1.Сите состојки за тесто добро измешајте ги и замесете масно тесто. Завиткајте го во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер барем половина час.
  2. Расукано тесто2.Тестото расукајте го и со модла вадете крукчиња.
  3. Наполнети кифлички3.Во средината на секое крукче ставете малку мармалад по желба.
  4. Затворени кифлички4.Затворете го крукчето и со виљушка притиснете ги краевите (доколку не користите калап за панцероти).
  5. Направени кифлички5.Благите панцероти наредете ги врз хартија за печење. Печете ги на 180 степени, околу 20 минути.
  6. Испечени кифлички6.Испечените мини благи панцероти извалкајте ги во шеќер во прав и сервирајте ги. Добар апетит!