Ова е една од веројатно најомилените пити на нашата пријателка Славица Наумовска која честопати ја прави за појадок,  но понекогаш е одлична и за ручек во комбинација со кисело млеко или јогурт. Бон апетит!

Брза пита со сирење

By Славица Наумовска Published: March 24, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 35 mins
  • Ready In: 50 mins

Ова е една од веројатно најомилените пити на нашата пријателка Славица …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во подлабок сад, се матат јајцата и се додаваат сите другите состојки освен сирењето. Се добро се мати.
  2. 2.Во подмачкано плехче се ставаат две кори и тоа малку да се изгужвани. Се посипува со филот и згмеченото сирење.
  3. 3.Одозгора повторно ставете две кори згужвани и повторноод филот и сирењето се додека не се потроши.
  4. 4.Најгоре се става само од филот, се попрскува со масло и се наросува со сусам.
  5. 5.Рерната треба да биде загреана на 210 степени и питата се печесе додека не поцрвене.