Желбата на направам „Чупава Ката “ беше голема, но недостатокот на клучни состојки беше пресуден да подготвам нешто сличнo, но сепак многи различно. И верувајте не се покајав, колачот за неполн ден го снема:)

Бушав колач

By Тетка Биберче Published: December 2, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 35 mins
  • Ready In: 1 hr 25 mins

Желбата на направам „Чупава Ката “ беше голема, но недостатокот на …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвено тесто1.Со миксер, изматете го омекнатиот путер заедно со шеќерот и жолчките. Брашното измешајте го со прашокот за пециво и ванилиниот шеќер и додадете ги во смесата. Додадете и лажица млесо и со раце месете за да добиете компактно тесто.
  2. Тесто поделено на два дела2.Завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер минимум половина час. Од тестото, пресечете1/3 и вратете ја во фрижидер, остатокот сукајте го.
  3. Расукано тесто3.На прсна хартија, тестото расукајте го со големина колку што ви е тавата за печење.
  4. Тесто во тавче за печење4.Тавата за печење премачкајте ја со масло иобложете ја со хартија за готвење. Тестото префрлете гово тавата и раце распоредете го подеднакво на целата површина.
  5. Шлаг пена5.Со мискер изматете ги белките заедно со шечерот се додека не добиете густ шлаг. Шлагот истурете го врз тестото.
  6. Изрендано тесто6.Останатото тесто во фрижидер, со помош на ренде, изрендајте го врз шлагот. Колачот печете го во загреана рерна, на 200 степени, околу 30 минути.
  7. Чупав колач 27.Оставете го клачот да се олади, одозгора сипете слатко од боровници, пресечете коцки и сервирајте го колачот. Добар апетит!