Доколку ненадејно ви се најават гости а вие немате ништо да ги послужите, ви предлагаме еден многу едноставен и брз рецепт. А бидејќи е преубав, ве советуваме да направете повеќе, гарантираме успех 🙂

Домашен чоколаден пудинг

By A.A. Published: July 4, 2012

  Доколку ненадејно ви се најават гости а вие немате ништо да ги послужите, …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степени.
  2. 2.Во сад за готвење стоплете го млекото заедно со ванилиниот шеќер.
  3. 3.Чоколадата стопете ја на пареа.
  4. 4.Жолчките измешајте ги и потоа додадете го шеќер, брашно и нишесте.
  5. 5.Кога млекото малку ќе се поолади, 100 мл од млеко ставете во смесата со жолчите и потоа истата таа смеса вратете ја во садот со млеко.
  6. 6.Додајте ја и растопената чоколада и варете до степен на вриење на млекото, но притоа константно мешајте.
  7. 7.Излијте го кремот во ватростални садчиња и печете ги рерна околу 20-тина минути.
  8. 8.По 20-тина минути пудингот е спремен за послужување.