Многу едноставен за приготвување освежителен десерт и пијалок. Двојно задоволство за сите љубители на нескафе, пудинг и млеко…..Идеален за почеток на денот кога на сите нас ни е потребно слатка доза на кафе која ќе не расони.

Домашен пудинг од нескафе

By A.A. Published: October 28, 2015

  Многу едноставен за приготвување освежителен десерт и пијалок. Двојно …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во сад за готвење измешајте го млекото заедно со нескафето, какаото и нишестето. Додадете шеќер, пола лажичка ванилин екстракт и прстофат сол. Гответе го на средна температура, константно мешајќи за да не се згрутчи. Откако ќе зоврие мешајте уште една минута и тргнете го на страна.
  2. 2.Оставете го пудингот добро да се олади.
  3. 3.Во меѓувреме, со миксер изматете ја слатка павлака заедно со 2 лажици шеќер и пола лажичка ванилин екстракт.
  4. 4.Изладениот пудинг сервирајте го во соодветни чаши а одозгора ставете од изматената слатка павлака. По желба наросете цимет или какао во прав.