На времето, сладолед им бил достапен само на богатите луѓе, кралевите и благородниците. Денеска тој е достапен за сите во многу можни варијанти, форми и вкусови. Ние ја искористивме таа привилегија и го подготвивме нашиот омилен, со чоколадо… А на вас останува дали ќе го подготвите со бело или црно чоколадо, со овошје или без…

Домашен сладолед од чоколадо

By Тетка Биберче Published: June 25, 2015

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 3 hrs 20 mins

На времето, сладолед им бил достапен само на богатите луѓе, кралевите и …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во сад, погоден з на пареа, се матат јајцата заедно со шеќерот и ванилиниот шеќер се додека смесата не стане густа и посветла.
  2. 2.Садот се префрла на пареа и со постојано мешање, се готви се додека не зоврие.
  3. 3.Смесата се дели на два дела. Во едната половина се става мелчното чоколадо и се меша се додека не се растопи. Двете смеси се оставаа настрана да се оладат.
  4. 4.Во поголем пластичен сад, шлаг пените се матата со млекото. Во нив се додава најпрвин белата смеса од јајца а потоа и смесата со чоколадо.
  5. 5.Сладоледот се префрла во пластичен сад за замрзнување и се остава во ладилник се додека комплетно не се замрзне. (одвреме-навреме, додека се замрзнува, промешајте го сладоледот за да не се појават кристали)
  6. 6.Сервирајте го со малку изрендано чоколадо и неколку лешници.