Направете си домашна бонжита по ваш вкус која одлично ќе ви послужи во моментите кога ви треба екстра енергија. Изборот на состојки е голем, она што вам најмногу ви се допаѓа тоа и искористeте. Ние се решивме за класика со растопен мед, путер, корфлекс и ореви…..

Домашна бонжита

By Гастронаут Published: March 21, 2016

  Направете си домашна бонжита по ваш вкус која одлично ќе ви послужи во …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.На тивок оган во сад за готвење растопете го медот. Додадете шеќер. По неколку минути додадете го путерот.
  2. 2.Мешајте се додека сите состојки добро не се растопат и не се направи ендолична смеса.
  3. 3.Откако овој фил малку ќе се подолади додадете ги исечканите ореви и корфлексот. Промешјате.
  4. 4.Смесата рамномерно распоредете ја во плех и ставете ја во фрижидер добро да се олади и стврдне (најмалку еден час). Исечете ги бонжитите на правоаголници.