Зошто обични коцки проја кога едноствано со неа можете да направите чудо. Да се пофалиме си купивме нови модли, кои совршено ни се најдоа за овој мал експеримент. Направивме мали проички декорирани со шери домати, виршли и маслинки, а со остатокот од смесата приготвиме проја срценца.

Гурмански проички

By A.З. Published: October 9, 2015

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Зошто обични коцки проја кога едноствано со неа можете да направите чудо. …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на смесата1.Во пластичен сад ставете ги сите состојки. Изматете ги со миксер додека не добиете фина еднолична смеса. Насечкајте виршли, маслинки и подгответе ги шери доматите.
  2. Полнење на модлите2.Модлите премачкајте ги со масло или путер. Ако немате готварски шприц импровизирајте. Наполнете ја смесата во обична кеса за замрзнување. Потоа сипете во модлите и декорирајте.
  3. Наполнети останати модли3.Бидејќи ни остана од смесата, а при тоа си купивме нови модли, ние решивме да ги искористиме и да видиме што ќе добиеме. Освен декорација со маслинка, шери и вришли, наросивме малку ким и сусам.
  4. Испечени проички4.Пројата печете ја во загреана рерна на 220 степени. На малите проички им треба не повеќе од 15 минути, додека за пројата во модли некаде околу 20 до 25 минути.