Идеални за доручек, совршени за ужина. Интегрални залачиња приготвени со мешани семиња. Ние додадовме и малку маслинки и ситно исечкан лук. Арома за мерак, вкус за прави гурмани.


За подготовка на вкусни рецепти потребни се квалитетни продукти, затоа ние ги користевме производите на Виталиа

Интегрални мафини со мешани семиња

By Мигусто Published: April 25, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Идеални за доручек, совршени за ужина. Интегрални залачиња приготвени со …

Ingredients

Instructions

  1. Состојки за подготовка на мафините1.Во подлабок сад измешајте ги сите потребни состојки за подготовка на интегрални мафини со мешани семиња.
  2. Наполнети калапи со смеса за мафини2.Наполнете ги калапчињата со смесата (полнете околу 2/3 од секое калапче). Ако имате силиконски или тефлонски калапчиња, тогаш не мора да ги подмачкувате, а ако не, задолжително премачкајте ги со малку маргарин или масло за да не ви се залепат.
  3. Интегрални мафини со мешани семиња3.Печете ги мафините во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути (проверете со чепкалка за заби дали се печени). Забелешка: Од овие состојки излегуваат околу 7-8 мафини.