Бидејќи обожаваме палачинки решивме малку да експериментираме и воопшто не погрешивме. Направивме интегрални мини палачинки кои освен што испаднаа превкусни, ни успеа и намерата да ги направиме многу поздрави. Препорака до сите вас и вие да ги пробате, нема да зажалите.

[sws_scrollable_basic columns=”4″] [/sws_scrollable_basic]

Интегрални мини палачинки со јаболко

By Тетка Биберче Published: February 19, 2014

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 1 hr 15 mins

Бидејќи обожаваме палачинки решивме малку да експериментираме и воопшто …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Јаболката измијте ги, излупете ги и изрендајте ги (поситно).
  2. 2.Во пластичен сад, ставете го брашното, прашокот за пециво и прстофат сол. Измешајте и додадете млеко, масло за готвење, јајце, мед и изренданите јаболка.
  3. 3.Смесата ставете ја во фрижидер, околу половина час.
  4. 4.Тавата за пржење, тефлонска или кермичка (тава за палачинки), добро загрејте ја и ставете малку масло. Со кујнска хартија, маслото распоредете го по целата тава.
  5. 5.Со лажица, истурете од смесата во загреаната тава (со кружно движење на тавата, смесата малку раширете ја), оставете да се испече од едната страна, па потоа превртете ја од другата страна.
  6. 6.За да не ви се лепи, тавата после секоја палачинка пројдете ја со веќе намрсената кујнска хартија.