Слатките карамелизирани јаболка и освежувачкиот вкус на сладоледот од ванила е феноменална комбинација, која ако до сега не сте ја пробале ова е вистинскиот момент. Едноставно десертче кое со сигурност ќе ви се допадне и сме убедени дека ќе стане еден од вашите специјалитети.

Карамел јаболка со сладолед од ванила

By Гастронаут Published: July 2, 2012

  Слатките карамелизирани јаболка и освежувачкиот вкус на сладоледот од …

  Ingredients

  Instructions

  1. Јаболка на кришки со путер и шеќер1.Јаболката исечете ги на кришки. Шеќерот ставете го во мало садче на тивок оган. Мешајте се додека шеќерот не се растопи.
  2. 2.Потоа додадете ја слатката павлака. Мешајте постојано за да не ви загори.
  3. Карамелизирани јаболка3.Во друг сад во меѓувреме растопете го путерот, додадете ги јаболката и пропржете ги додека не добијат златна боја.
  4. 4.Откако убаво ќе се запржат врз нив ставете го карамел преливот и промешајте.
  5. 5.Во четири чаши сервирајте ги карамел јаболката со сладоледот од ванила. Одозгора ствете малку од преливот. Бон апетит.