Кога готвам многу ми е важно е да ги искористам намирниците кои ги имам во фрижидер. Така беше и овојпат. При рака имав овошни јогуртчиња кои совршено ми послужија да го направам овој десерт. Едноставни за приготвување, овие овошни коцки се феноменални.

Коцки со овошен јогурт

By Тетка Биберче Published: October 25, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 5 mins
  • Ready In: 1 hr 20 mins

Кога готвам многу ми е важно е да ги искористам намирниците кои ги имам во …

Ingredients

Instructions

  1. Смеса од бисквити1.Во блендер измелете ги биквитите и лешниците. Настрана, во сад, растопете го путерот заедно со шеќерот и водата и додадете ги во блендерот. Се добро изблендирајте за да добиете компактна смеса.
  2. Ставен бисквит во калап2.Калапот за колач обложете го со проѕирна фолија. Смесата истурете ја, рамномерно распоредете ја и калапот ставете го во фрижидер.
  3. Желатин измaтен во млеко3.Млекото загрејте го скоро до степен на вриење и тргнете го настрана. Додадете го желатинот и со маталка матете се додека добро не се раствори во млекото.
  4. Додавање на желатин во јогуртот4.Јогуртот префрлете го стаклен сад, во него сипете го растопениот желатин и мешајте се додека желатинот добро не се измеша со јогуртот.
  5. Истурање на јогурт врз бисквит смесата5.Подготвениот јогурт истурете го врз бисквит смесата и оставете го во фрижидер се додека не се стегне (околу еден додва часа).
  6. Овошен фил6.Во сад, ставете го овошјето, налијте го со вода и шеќер. Откако ке зоврие и овошјето ќе се одмрзне, додадете густин и мешајте се додека не се згусне (како за мармалад). Истурете го врз стегнатиот јогурт.
  7. Коцки со овошен јогурт7.Колачот оставете го во фрижидер добро да се олади, исечете го на коцки и сервирајте го. Добар апетит!