Прав гурмански вегетаријански ручек, кој ќе им се допадне и на оние кои преферираат месо. Шницлите од соја се навистина одлични. Мал совет за оние кои не сакаат тиквички, ќофтињата можете да ги приготвите и со компири. Добар апетит.


За подготовка на вкусни рецепти потребни се квалитетни продукти, затоа ние ги користевме производите на Виталиа

Ќофтиња со тиквички и шницли од соја

By Мигусто Published: May 17, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Прав гурмански вегетаријански ручек, кој ќе им се допадне и на оние кои …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Сојата ставете ја во подлабок сад и прелијте ја со врела вода. Оставете ја да постои неколку минути, а потоа исцедете го вишокот на вода. Исечкајте ги кромидот и лукот на ситни коцки. Ставете ги шпагетите да се варат според упатството на пакувањето.
  2. 2.Кромидот и лукот ставете ги да се пржат врз загреано масло во подлабоко тавче. Откако кромидот малку ќе омекне, додадете ја сојата. Пржете околу 15 минути. Потоа додадете ги зачините, добро промешајте и тргнете го тавчето од оган.
  3. 3.Во подлабока чинија за сервирање, ставете ги шпагетите, прелијте ги со сосот од домати, а одозгора ставете од смесата со соја. Декорирајте со неколку ливчиња свеж магдонос и послужете додека е уште топло. Забелешка: Овие состојки се доволни за 4 лица.