Сладок и освежувачки коктел со вкус на чоколадо и кафе кое инстант ќе го подигне вашето расположение. Идеален во борбата против мамурните утра кои се закануваат да ви го уништат денот. Еве го лекот!

Коктел со чоколадо и нескафе

By Гастронаут Published: May 12, 2014

  Сладок и освежувачки коктел со вкус на чоколадо и кафе кое инстант ќе го …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во садче со средна големина измешајте го распопеното кафе, чоколадото и путерот . На тивок оган мешајте неколку минути за да добиете фина смеса.
  2. 2.Во друга чинија измешајте ја жолчката, екстрактот од ванила и шеќерот. Додадете ½ лажичка ладна вода. Гответе на пареа додека смесата не се соедини.
  3. 3.Со миксер изматете ја белката со шеќерот (½ лажица) и додадете ја во смесата која уште е на пареа. Продолжете да мешате уште минута две. Потоа оставете ја добро да се олади.
  4. 4.Потешкиот дел од работата е готов. Ви преостанува само добро да ги измешате двете смеси и да направите прелив од павлаката и ликерот Бејлис.
  5. 5.Коктелот е готов. Послужете го во убава чаша. Прво ставете чоколадна смеса, а одозгора од белиот прелив. Декорирајте со парченца лешници.