Нема ништо повкусно од домашен колач. Совршен десерт кој сите нас не враќа многу години наназад, кога нашите баби и мајки беа главните кувари. Бидејќи е време тоа да се смени, фатете се за работа и приговете го самите овој превкусен колач со малини.

Колач со џем од малина

By А.А. Published: January 15, 2017

  • Prep: 35 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 55 mins

Нема ништо повкусно од домашен колач. Совршен десерт кој сите нас не …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто1.Во пластичен сад за готвење, со помош на виљушка измешајте го брашното (изгмечете го) со 100 грама шеќер, омекнат путер и сечканите бадеми.
  2. Истапкано тесто2.Тргнете една шолја од растреситата смеса, а остатокот истурете го во плех за печење намачка со малку путер. Со раце истапкајте го тестото. Печете на 175 степени околу 12 до 15 минути.
  3. Павлака врз испеченото тесто3.Во меѓувреме, во сад, со помош на миксер изматете ја павлаката со 130 грама шеќер. Додадете јајца едно по едно а потоа и лажичка ванилин шеќер. На крај додадете 2 лажици брашно. Смесата истурете ја врз топлото испечено тесто и повторно печете уште 15 минути.
  4. Џем и кокос врз испечената смесата4.Врз топлата испечена смеса намачкајте од џемот со малина. Остатокот од растреситата смеса помешајте ја со кокосови трошки и посипете врз џемот.
  5. Испечен колач5.Печете повторно околу 20 минути. Оставете го колачот барем неколку часа во фрижидер пред да го исечете.