Посна или мрсна верзија, со мелен афион или кокос, која верзија и да ја одберете за овој колач, ќе имате брзински готово благичко. Препорака да го пробате овој колач на нашата пријателка Вања.

Колач со мелен афион во 2 верзии

By Валентина Крстевска Published: March 22, 2014

    Посна или мрсна верзија, со мелен афион или кокос, која верзија и да ја …

    Ingredients

    Instructions

    1. Колач со мелен афион во 2 верзии1.Вклучете ја рерната на 175 степени да се загрее. Во длабок сад измешајте ги сите состојки за тесто со рачна маталка, истурете ја смесата во тава со димезија 20 х 30 см прекриена со хартија за печење и печете околу 30 минути. За да проверите дали е колачот готов, боцнете со дрвена чепкала(ако е сува,значи колачот е готов).
    2. 2.Сите состојки за глазурата измешајте ги заедно и загрејте ги додека да се стопат во сад над пареа. Не препорачувам глазурата да се загрева директно на ринглата бидејќи состојките многу бргу реагираат на топлината и може да се случи да се згрутчи какаото од од чоколадото за готвење како и целото додадено какао. Прелијте ја глазурата врз колачот и откако малку ќе се стегне,исечето го на коцки.