Многу едноставни за правење, и од само неколку состојки, овие колачиња нема да ви одземат многу време, а сигурно и вие и вашите најблиски ќе уживате во нив. Пробајте!

Колачиња со џем од малини

By Гастронаутка Published: July 2, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Многу едноставни за правење, и од само неколку состојки, овие колачиња …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степени. Покријте две тавчиња за печење со хартија за печење.
  2. 2.Со миксер изматете го путерот со шеќерот додека не се изедначи смесата. Додадете го јајцето. Матете уште малку, а потоа додадете го и брашното.
  3. 3.Секое колаче пополнете го со 1/4 лажиче џем од малини, и оставете ги колачињата да се оладат пред да ги послужите.
  4. 4.Со раце обликувајте топчиња од тестото и распоредете ги во тавчињата (околу 4см оддалечени едно од друго). Со прст или со врвот на дрвена лажица притиснете го секое топче да направите вдлабнатина во средината. Ставете ги колачињата во фрижидер да постојат уште 20-тина минути.
  5. 5.Ставете ги во рерна и печете 20 минути. Извадете го тавчето и со дрвената лажица, брзо, уште еднаш повторете ги вдлабнатинките.