Доколу решите да ја запалите скарата (или ако сте мрзливи, рерната 🙂 ) еве еден интересен рецепт за компир салата со млад компир. Може да ви послужи како гарнир со пилешко, риба месo или пак само како салата ако додадете мајонез.

Kомпир салата на скара

By А.А.З. Published: July 12, 2012

  Доколу решите да ја запалите скарата (или ако сте мрзливи, рерната 🙂 ) еве …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во помал стаклен сад сите состојки за дресинг сосот измешајте ги. Посолете и запиперете по желба.
  2. 2.Младиот кромид добро измијте го. Пресечете го на пола или на четвртинки и варете го во посолена вода 5 до 6 минути. Процедете го.
  3. 3.Во меѓувреме, загрејте ја скарата (или рерната).
  4. Грилована компир салата - Зеленчук4.Пиперките и кромидот малку посолете ги, испрскајте ги со една лажици маслиново масло и печете 5 до 10 минути се додека не омекнат.
  5. Грилована компир салата - Компири5.И полу сварените компири намачкајте ги со една лажица масло и печете ги 10 до 15 минути.
  6. Грилована компир салата - Готова6.Во поголем сад, измешајте ги сите состојки и прелијте ги со претходно подготвениот сос. Садот затворете го со проѕирна фолија и оставете го во фрижидер барем 1 час пред сервирање.