Секогаш е доволно добро време за вкусно приготвена салата. Нашиот денешен избор е салата со брокула и сланина, која идеално ќе го замени денешниот ручек. Добар апетит.

Кремаста салата од брокула и сланина

By Тетка Биберче Published: November 27, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Секогаш е доволно добро време за вкусно приготвена салата. Нашиот …

Ingredients

Instructions

  1. Сечкана брокула1.Брокулата измијте ја, исцедете ја и исечкајте ја на помали парчиња.
  2. Рендан кашкавал и кромид2.Кашкавалот изрендајте го и кромитчето ситно исечкајте го. Измешајте ги заедно со брокулата.
  3. Брокула во сос3.Во сад измешајте ги состојките за дресингот. Со дресингот прелијте ги брокулата, кашкавалот и кромитчето. Вака подготвена, салата може да отстои и неколку часа.
  4. Запржена сланина4.Непосредно пред сервирање, испржете ја сланината.
  5. Измешана салата5.Во поголем сад, измешајте ги сите состојки, зачинете, додадете сечкани бадеми и сервирајте.