Нашиот денешен предлог е оваа  брза за подготвување  питичка со тиквички. Превкусен оброк кој ќе ви остави мноооогу време за едноставно опуштање и уживање. Пробајте!

Лисната летна пита со тиквичка

By А.З. Published: March 28, 2014

  Нашиот денешен предлог е оваа  брза за подготвување  питичка со …

  Ingredients

  Instructions

  1. Состојки1.Во пластичен сад измешајте ја урдата со ситно сечканиот кромид, додадете рендана кора и сок од лимон и зачинете по вкус.
  2. Исечено лиснато тесто2.Одмрзнатото лиснато тесто со сукало сасукајте го се додека не добиете тенко тесто. Краевите исечете ги за да добиете убава правоаголна форма.
  3. Избоцкано лиснато тесто3. Од краевите оставете 1 сантиметар и со помош на вилушка избоцкајте ја површината на лиснатото тесто.
  4. Спремно за печење4.Врз избоцканиот дел убаво распоредете ја урдата па потоа и тенко сечкана тиквичка.
  5. Испечено лиснато тесто5.Краевите намачкајте ги со изматено јајце и печете околу 10 минути или се додека краевите не добијат златно кафена боја.