Нема ништо подобро до домашна приготвена пица со состојки кои вие најмногу си ги сакате. Особено кога ќе направите поголема количина од овие мини пици, така што за секој ќе има барем по неколку парчиња.

Мини брзи пици

By Тетка Биберче Published: January 24, 2014

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 45 mins

Нема ништо подобро до домашна приготвена пица со состојки кои вие …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Брашното измешајте го сода бикарбоната и солта, додадете млеко, јогурт и масло и месете се додека не добиете компактно, полу-тврдо тесто.
  2. 2.Готовото тесто поделете го на повеќе топчиња, ( во зависност од тоа колку мали сакате да ви бидат пиците). Ние го поделивме на 10 топчиња.
  3. 3.Секое топче тенко расукајте го, намачкајте го со сосо од домати и зачинете со сол и оригано.
  4. 4.Одозгора, ставете рендан кашкавал и кулен исечкан на помали парчиња.
  5. 5.Малите пици ставете ги во плех за печење, претходно обложен со мрсна хартија.
  6. 6.Печете ги во загреана рерна, не повеќе од 10 до 15 минути. Добар апетит!