За голема кулинарска умешност понекогаш треба само добра идеја. Ние имаме една таква која се надеваме дека ќе ви се допадне. Превкусен ролат кој изгледа  толку добро што сите оние кои ќе го вкусат и погледнат за вас ќе добијат впечаток дека сте голем шеф.

Мини месен ролат со јајце

By А.З. Published: October 22, 2015

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 35 mins

За голема кулинарска умешност понекогаш треба само добра идеја. Ние …

Ingredients

Instructions

  1. 1.На тивок оган варете ги јајцата неколку минути за да добиете меко варени јајца. Оладете ги и излупете ги.
  2. Мелено месо2.На работна површина, ставете го меленото месо врз проѕирна фолија. Ставете и одозгора проѕирна фолија и со сукало формирајте тенка кора од мелено месо.
  3. Јајце обвиткано со месо3.Јајцето обвиткајте го со меленото месо и со помош на рацете формирајте топка.
  4. Похување на јајце4.Секое топче јајце прво провалкајте го во брашното. Јајцето изматете го со виљушка во подлабока чинија, а потоа секое топче натопете го убаво со јајцето и провалкајте го во презла.
  5. Испржени јајца5.Пржете ги на загреано масло се додека не добијат златно кафена боја. Исцедете ги и сервирајте ги.