Урмите или „лебот на пустината“ се овошја со голема хранлива вредност. Содржат 80 отсто јаглехидрати, заедно со протеини, минерали, витамини. Лесно се варат, го намалуваат чувството на глад, богати со витамини А и Б-6, фолна киселина, калциум, железо, бакар и магнезиум.  Урмите го засилуваат телото, го намалуваат холестеролот во крвта, а совршени за заштита од кардиоваскуларни заболувања.

Затоа зајакнете го организмот со овој вкусен млечен напиток од урми.

Млечен напиток со урми

By A.A.З. Published: April 4, 2014

  Урмите или „лебот на пустината“ се овошја со голема хранлива вредност. …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во блендер ставете ги урмите и млекото и малку изблендирајте.
  2. 2.Додадете малку цимет и коцки мраз и повторно матете се додека не добиете фина течност.
  3. 3.Напитокот сервирајте го во стаклени чаши и послужете се.