Сите љубители на намази ќе бидат воодушевени од овој сончогледов кој се припрема екстремно брзо, а вкусот е неповторлив. Одличен за доручек, како предјадење додека се мези на маса и се очекува главното јадење или за попладневна закуска.

Намаз од сончоглед

By Мама Лиле Published: August 20, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 20 mins

Сите љубители на намази ќе бидат воодушевени од овој сончогледов кој се …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Прво и најбитно е сончогледот да се натопи во вода и се остава да набабри барем 4 до 5 часа (или преку ноќ).
  2. 2.Исцедениот и набабрениот сончоглед како и сите останати состојќи се ставаат во блендер и се блендираат се додека не се добие густа, хомогена и мазна смеса.
  3. 3.Накрај се зачинува по желба, повторно малку се меша и се става во соодветен сад со капак. Намазот се чува во ладилник.