Кој вели дека со само неколку состојки не може да се направи превкусен десерт? А кога ќе споменеме дека се приготвува многу брзо, тогаш повеќе е јасно е дека мора го пробате. Овој десерт е омилен на сите. И на оние најмалите и секако на оние постарите мераклии на чоколадо.

Наполитанка топчиња

By Тетка Биберче Published: October 16, 2015

  Кој вели дека со само неколку состојки не може да се направи превкусен …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во толчник, истолчете ги лешниците на полу- крупни парчиња. Доколку користите блендер, внимавајте да не ги измелете до крај.
  2. 2.На иста начин смелете ги и чоколадните наполитанки.
  3. 3.Во длабок сад, измешајте ги лешниците и наполитанките и додадете чоколаден крем. Смесата измешајте ја и оставете ја во фрижидер да се стегне.
  4. 4.Со лажица вадете од смесата и правете топчиња.
  5. 5.Чоколадото растопете го на пареа заедно со неколку лажици масло за готвење. Секое топче потопете го во растопеното чоколадо а потоа оставете врз мрсна хартија да се исуши.