Палачинки на илјада и еден начин и секогаш неодоливо вкусни. Ова е еден таков едноставен рецепт едноставни рецепти за брз десерт во случајов до карамелизирани јаболка, кој сигурно ќе ви стане еден од омилените. Имајте убав апетит.

Палачинки со карамелизирани јаболка

By Гастронаут Published: October 12, 2012

  Палачинки на илјада и еден начин и секогаш неодоливо вкусни. Ова е еден …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготовка на тесто1.Во поголем сад измешајте го брашното, млекото, водата, јајцата солта и шеќерот.
  2. Испечени палачинки2.Во тефлонско тавче испржете ги палачинките. Ако тавчето ви е лепливо премачкајте го со малку масло.
  3. Испечени палачинки3.Излупете ги јаболката и пресечете ги на парченца. Во сад измешјате ги со цимет, додате го лимовиот сок и нарендајте малку кора од лимон.
  4. Карамел јаболка4.Путерот растопете го на слаб оган и додадате го шеќерот. Мешајте постојано додека не добиете кафена смеса. Додадете ги јаболкта и пропржете ги неколку минути додека не се карамелизираат.
  5. Готови палачинки5.Во меѓувреме измешајте ја павлата со шеќерот. На секоја палачинка ставете две лажици карамелизирани јаболка и прелијте ги со белиот крем. Бон апетит.