Уште еден деликатес на кујната на Мигусто, кој мора и вие да го приготвите. Супер декоративно, а феноменално на вкус. Двојно задоволство и за мераклиите на пици, но и за оние кои обожааваат пити. Добар апетит.

Пица пита

By Тетка Биберче Published: January 19, 2014

 • Prep: 30 mins
 • Cook: 40 mins
 • Ready In: 1 hr 50 mins

Уште еден деликатес на кујната на Мигусто, кој мора и вие да го …

Ingredients

Instructions

 1. Подготвено тесто за пица питата1.Од потребните состојки зa тесто, замесете фино и хомогено тесто. Покријте со крпа и оставете го на топло да нарасне барем дупло.
 2. Расукано тесто во круг2.Тестото поделете го на два дела. Од првиот дел, расукајте округло тесто и со помош на чинија (дијаметар 24 см) исечете го.
 3. Отстранување на вишок тесто3.Отстранете го вишокот тесто, повторно расукајте го и исечете уште еден ист круг.
 4. Исечен круг во тава за печење4.Едниот круг ставете го врз намастена тава за печење а другиот тргнете го настрана, ќе ви биде потребен покасно.
 5. Тесто расукано во правоаголник5.Второто тесто расукајте го во голема правоаголна кора со димензии 45 см x 35 см.
 6. Тесто намачкано со доматно пире6.Доматното пире зачинете го со вегета и оригано и намачкајте ја правоаголната кора.
 7. Рендан кашкавал7.Кашкавалот изрендајте и подеднакво распоредете го врз правоаголната кора.
 8. Салама врз тестото8.Саламата исечкана на тенки парчиња наредете ја врз правоаголната кора.
 9. Ролување на тестото9.Правоаголната кора исечете ја на подеднакви во ширина ленти (5 сантиметри).
 10. Ролување на лентичките10.Првата лента свиткана во ролат ставете ја врз втората лента и заедно свиткајте поголем ролат.
 11. Ролување на лентите11.Постапката повторете ја со сите останати ленти тесто.
 12. Поставен ролат врз округлата кора12.Целото тесто свиткано во ролат префрлете го врз првата округла кора.
 13. Втора округла кора13.Одозгора, ставете ја втората округла кора.
 14. Подготвена пита14.Добро притиснете ги краевите и свикајте ги. Оставете ја на топло околу 20 минути малку да нарасне.
 15. Испечена пица пита15.Во меѓувреме, рерната вклучете ја на 180 степени. Пица питата печете ја околу 40 минути.
 16. Парче пица пита16.Питата оставете ја добро да се олади пред да ја сечете. Имајте добар апетит!