Ако во кујна ви се плетка некое старо лепче, немојте да го фрлате. Еве еден фин предлог како да го искористите. Направете превкусна пица која освен што ќе ја изедете со сласт, ќе заштеди дел од вашиот фамилијарен буџет.

Пица од стар леб

By Гастронаут Published: March 24, 2014

  Ако во кујна ви се плетка некое старо лепче, немојте да го фрлате. Еве еден …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Исечете го лебот на кришки со средна дебелина. Добро премачкајте го плехот со масло за јадење.
  2. 2.Наредете ги кришките леб низ целата површина на плехот. Празнините дополнете ги со помали парчиња. Премачкајте го горниот дел на лепчињата со доматно пире.
  3. 3.Направете фил од млекото (јогуртот) јајцата, саламата, кашкавалот. Измешајте, а потоа со филот рамномерно прелијте ги кришките.
  4. Готова пица4.Одозгора наросете оригано и печете 15 до 20 минути во загреана рерна на 220 степени.