Лесно, едноставно и брзо ручече… Наместо ориз во тава, овојпат направете малку поинакво рижото, каде вкусот на пилешкото и павлаката доминираат и го збогатуваат вкусот на сварениот ориз. Имајте добар апетит.

Пилешко рижото

By Тетка Биберче Published: October 25, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Лесно, едноставно и брзо ручече... Наместо ориз во тава, овојпат направете …

Ingredients

Instructions

  1. Запржување на кромидот1.Во тава, на малку масло за готвење, запржете го ситно исечканиот кромид.
  2. Додавање на пилешко месо2.Пилешкото месо исечкајте го на парченца и ставете го во тавата со запржениот кромид.
  3. Додавање на ориз3.Оризот измијте го и додадете го во тавата. Зачинете со сол, црн пипер, вегета и оригано.
  4. Додавање на супа во оризот4.Водата загрејте ја и во неа растопете ја коцката супа. Супата постепено додавајте ја во тавата со ориз.
  5. Постепено додавање на супа5.Константно мешајте и секогаш кога оризот ќе ја впие супата, повторно додадете од супата.
  6. Додавање на павлака, крем сирење во оризот6.При крај, во супата растопете ја павлаката и додадете ја во оризот. Мешајте се додека течноста не испари.
  7. Спремно рижото7.Кога водата ќе испари, рижотото е спремно . Консумирајте го топло.