Одстоениот леб кој никој не сака да го јаде никако не го фрлајте. Славица Џорџ има одличен рецепт како да го искористите и од него да направите вкусна пита со сирење и шунка. Оваа пита совршенo добрo одговара со додаток кисело млеко. Добар апетит.

Пита од стар леб

By Славица Џорџ Published: May 14, 2014

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Одстоениот леб кој никој не сака да го јаде никако не го фрлајте. Славица …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Лебот исечете го на коцки. Ставете го во подлабок сад. Одозгора налијте млако млеко. Оставете го лебот 10 минути убаво да впие од млекото и да омекне.
  2. 2.Изрендајте сирење, исечкајте шунка и заедно со две јајце ставете ги во смесата од леб и јајца. Убаво измесете. (по желба можете да посолите)
  3. 3.Тавчето за печење добро премачкајте го со масло. Истурете ја смесата и печете на 200 степени околу 40 минути.