Кој не сака тиквички? Нема таков.. јас предлагам на малку поинаков начин полнети тиквички на кој потполноста на полнењето ја дава токму Фантот за фашираните шницли…

Полнети тиквички со шунка и сирење

By Лилјана Илиева Published: May 31, 2013

  Кој не сака тиквички? Нема таков.. јас предлагам на малку поинаков начин …

  Ingredients

  Instructions

  1. Тиквички1.Тиквичките исечете ги на должина и издлабете им ја средината, посолете и оставете ги да одстојат.
  2. Подготвен фил2.Шунката, сирењето и печурките- се заедно, во сецко исечкајте ги (може и да ги изрендате), додајте го зејтинот фантот кој веке сте го раствориле во 50 мл. вода - измешајте ја целата содржина да стане компактна.
  3. Наполнети тиквички3.Полнете ги тиквичките со подготвениот фил. Наредете ги во тавче, подлијте ги со малку вода и ставете да се подпечат во предходно загреана рерна. (Може да ги ставите во Микро печка и нека се печат само 12 мин.)
  4. Полнети тиквички со сирење и шунка4.На тањирот во кој ке ги сервирте ставете кечап или од вас спремен сос од патлиџан згуснат со Долчела Гуснела во кој ке додадете и малку зејтин, сол и бибер... поставете врз сосот тиквичката и ... Бон Апетит!
  5. Полнети тиквички со сирење и шунка5.Совет - Доколку во моментот немате моцарела, без тревожење, одлична замена е пресно кравјо сирење па дозволува рецептот дури и било кое сирење. - Доколку во моментот немате ниту шамшоњони, слободно изоставете ги... вкусни и без нив.