Соленки кои се претерано вкусни, евтини но и лесни за правење. И благодариме на Виолета Андреева за овој прекрасен рецепт.

Пури

By Виолета Андреева Published: April 20, 2013

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 45 mins

Соленки кои се претерано вкусни, евтини но и лесни за правење. И …

Ingredients

Instructions

  1. Формирање на пурите1.Од состојки за тесто се меси меко тесто. Не се чека да нарасне. Се дели на три дела, а секој дел на осум топчиња (вкупно 24 топчиња). Од секое топче се сука округла коричка, околу 25 цм дијаметар. Се сече на четири дела и се замотува како на сликата.
  2. Наредени на плех за печење2.Пурите се редат во плех, на хартија, се премачкуваат со жолчка, се става крупна сол, сусам и парчиња маргарин.
  3. Пури3.Пурите веднаш се печат на 200 степени се додека не добијат убава златно -кафена боја. Од една доза се добиваат 96 пури.